ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7748083
*
nr 774 8083
Spegel
Blyglas, höjd: 70
Utrop:
600 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 augusti 2012
kl 19:03:01
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/8 15:46:38
1
100 kr
27/8 17:09:43
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 774 8083
Spegel
Blyglas, höjd: 70
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 augusti 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
24/8 15:46:38 | 1 | 100 kr |
27/8 17:09:43 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.